Zeci de proprietari de autoturisme electrice din întreaga țară se întâlnesc, sâmbătă, 14 mai 2022, într-un eveniment național de promovare a transportului ecologic.
Programul va cuprinde două „electro-șezători rurale” la Ciugud (județul Alba) și Păuca (județul Sibiu), precum și o caravană pe traseul Ciugud – Păuca – Alba Iulia. Punctul final al întâlnirii va fi „electro-șezătoarea urbană” în Piața Cetății din Alba Iulia, unde mașinile vor rămâne pentru o întâlnire cu albaiulienii care sunt pasionați de autoturisme electrice.
Evenimentul va începe, în jurul orei 10:00, cu o cafea servită în parcarea Primăriei Comunei Ciugud, unde există două stații verzi de încărcare pentru autoturismele electrice. Participanții, care s-au anunțat din întreaga țară, vor schimba impresii despre mașinile electrice pe care le conduc și vor vizita comuna,